Polska i Polacy w sieciach języka angielskiego. Przegląd tygodnia 30 czerwca – 7 lipca 2018

You are currently viewing Polska i Polacy w sieciach języka angielskiego. Przegląd tygodnia 30 czerwca – 7 lipca 2018
Najszersze echa – powyżej 40 000 interakcji

Polski poseł: nasz kraj jest bezpieczny, ponieważ nie przyjmujemy nielegalnych muzułmańskich imigrantów.

The Voice of Europe

Omówienie wywiadu posła Dominika Tarczyńskiego (PiS) dla brytyjskiej stacji Channel 4. Na pytanie dziennikarki o liczbę uchodźców przyjętych przez Polskę, poseł odpowiedział „zero” oraz że Polska nie przyjmie żadnych nielegalnych muzułmańskich imigrantów „ponieważ to przyrzekliśmy”. Jednocześnie dodał,  że Polska przyjęła 2 miliony imigrantów z Ukrainy, którzy pokojowo pracują w naszym kraju.

Źródło: Polish MP: Our country is safe because we didn’t accept illegal Muslim migrants

Profil źródła (jęz. angielski)

Polska czyści Sąd Najwyższy, a protestujący wychodzą na ulice.

The New York Times

Polskie władze przeprowadziły we wtorek czystkę w Sądzie Najwyższym, ograniczając niezależność sądownictwa, eskalując konflikt z Unią Europejską w kwestii rządów prawa i pogłębiając podziały w społeczeństwie. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły w proteście na ulice.

W wywiadzie kilka dni temu, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego wyraziła głębokie obawy co do kierunku, w którym zmierza kraj. „Nie chcę stwierdzić, że jestem przerażona, ale niewątpliwie nie jest to kierunek, do którego chciałabym się przyłączyć czy go popierać, ponieważ uważam, że niszczy on to, co zbudowano przez ostatnie 25 lat”.

Oficjalni przedstawiciele partii rządzącej twierdzą, że po prostu dokonują gruntownej reformy  skorumpowanego systemu, który krępuje wolę społeczeństwa. Ale ich krytycy, zarówno w Polsce, jak i za granicą, twierdzą, że budują system, w którym sądy będą podporządkowane politykom.

Źródło: Poland Purges Supreme Court, and Protesters Take to Streets

Profil źródła (jęz. angielski)

Zwolennikowi dominacji białej rasy Richardowi Spencerowi zakazano wjazdu do Szwecji przez Polskę

Newsweek.com

Polska Straż Graniczna odmówiła wjazdu do strefy Schengen Richardowi Spencerowi. Spencer przyleciał do Warszawy z USA, a następnie planował udać się dyskretnie na zjazd skrajnej prawicy w szwedzkim Almedalen. Po zawróceniu do Stanów połączył się z jej uczestnikami komunikatorem video.

W roku 2014 Spencer został deportowany z Węgier, gdzie próbował wziąć udział w zakazanym przez władze mityngu białych nacjonalistów.

Źródło: White Supremacist Richard Spencer Banned from Entering Sweden by Poland

Profil źródła (jęz. angielski)


Szerokie echa – powyżej 10 000 interakcji

Na wyłączność: polski prawodawca mówi otwarcie co myśli o nielegalnej imigracji po ostatnim miażdżącym wywiadzie u Cathy Newman.

Breitbart.com

Serwis omawia wywiad posła Tarczyńskigo dla Channel 4 oraz uzupełnia go własną rozmową.

Poseł stwierdza, że brak nielegalnej imigracji muzułmańskiej do Polski nie jest przejawem jakiejś przyjętej strategii, ale dotrzymaniem obietnic wyborczych. Jego wielokrotne wizyty w obozach dla syryjskich uchodźców w Libanie utwierdziły go w przekonaniu, że prawdziwych uchodźców nie stać na opłacenie przemytników ludzi, aby dostać się do krajów dobrobytu w zachodniej i północnej Europie.

Ilu z miliarda mieszkańców Afryki może przyjąć Unia Europejska? Ludziom cierpiącym należy pomagać, ale należy to robić na miejscu. Nie jest to przejaw rasizmu czy nacjonalizmu, ale racjonalności i logiki – dodał Tarczyński.

Propozycja UE dotycząca obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców była nie do utrzymania, także dlatego, że uchodźcy nie pozostawaliby w państwach mniej szczodrych od Niemiec czy Szwecji.

Źródło: Exclusive: Polish Lawmaker Doubles Down on Promise to Reject Illegal Muslims

Profil źródła (jęz. angielski)

Polski poseł ostro krytykuje brytyjską prezenterkę telewizyjną: „Nie chcemy muzułmańskich imigrantów w Polsce”

Freespeechtime.net

Omówienie wywiadu posła Tarczyńskiego dla Channel 4 uzupełnione krytycznymi informacjami serwisu na temat prawa szariatu oraz przykładami gwałtów i przemocy ze strony muzułmańskich emigrantów w Europie.

Źródło: Polish MP slams British TV host „We don’t want Muslim Migrants in Poland”

Profil źródła (jęz. angielski)

Polski rząd zmusza sędziów Sądu Najwyższego do ustąpienia

National Public Radio (US)

Polska znajduje się w obliczu kryzysu konstytucyjnego, z pierwszym prezesem Sądu Najwyższego występującym otwarcie przeciw prezydentowi – którego partia uchwaliła nowe prawo, które zmusi prawie 40 procent sędziów SN do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Krytycy uważają to za ostatnią z napaści na system sądowniczy, które od trzech lat podejmuje prezydent Andrzej Duda i jego prawicowa partia PiS za pomocą autorytarnych reform. Duda twierdzi, że reforma jest konieczna, aby wykorzenić korupcję sędziów wywodzącą się z czasów komunizmu i naprawić nieefektywny system sądowniczy.

Komisja Europejska podjęła środki prawne przeciwko Polsce związane z reformami, które „podważają zasadę niezawisłości sądownictwa”. Jeżeli Polska odmówi zawrócenia z kursu, to sprawa zostanie skierowana do europejskiego trybunału sprawiedliwości, który może zawiesić zmiany do czasu rozpatrzenia skargi komisji.

Źródło: Poland’s Government Forcing Supreme Court Justices To Step Down

Profil źródła (jęz. angielski)


Znaczące echa – powyżej 1 000 interakcji

(subiektywny wybór redaktora)

Uwaga redaktora: w wielu serwisach omawiano wywiad posła Dominika Tarczyńskiego dla Channel 4 oraz spór na tle przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

Przewodnik miejscowych po Poznaniu – 10 najważniejszych wskazówek

The Guardian

Polska wokalistka Daga Gregorowicz odsłania buntowniczą stronę swojego rodzinnego miasta, z tętniącymi życiem barami, uliczną sztuką i doskonałymi, tanimi restauracjami oraz lokalnymi kawiarniami.

Źródło: A local’s guide to Poznań, Poland: 10 top tips

Profil źródła (jęz. angielski)

W prowokacyjnym ruchu Putin nadał rosyjskim pułkom imiona miast ukraińskich, Warszawy i Berlina

Radio Free Europe, Radio Liberty

Dekrety stwierdzają, że imiona mają na celu „zachowanie wspaniałych tradycji wojskowych i historycznych (z czasów II wojny światowej) oraz pielęgnowanie lojalności wobec ojczyzny i obowiązku wojskowego wśród personelu wojskowego”.

Ale ten ruch może nie być dobrze odebrany w krajach, których nazwy miejscowości zostały używane. Na przykład w Polsce wielu postrzega Armię Radziecką nie jako wyzwoliciela, ale jako powojennego okupanta.

Źródło: In Provocative Move, Putin Names Regiments After Ukrainian Cities, Warsaw, Berlin

Profil źródła (jęz. angielski)

W Polsce położne odgrywają znaczącą rolę w narodzinach dziecka. A w Teksasie? Nie bardzo

The Texas Tribune

Polska i Teksas mają porównywalne populacje, konserwatywne rządy i rygorystyczne polityki antyaborcyjne. Różnią się jednak znacznie pod względem sposobu świadczenia opieki zdrowotnej dla kobiet – oraz roli, jaką umożliwiają pełnić położnym w procesie porodu.

Wskaźnik umieralności matek w Polsce – kiedy matka umiera z powodu powikłań związanych z ciążą w czasie ciąży lub w ciągu 42 dni po porodzie – spadł w latach 1990-2015 z 17 zgonów na 100 000 urodzeń do trzech. Kraj ten ma jeden z najniższych wskaźników umieralności matek na świecie, który eksperci przypisali ogólnej zdrowotności polskich kobiet i krajowym wytycznym dotyczącym opieki nad kobietami w ciąży.

Polskie położne mogą praktykować samodzielnie, bez nadzoru lekarza, przepisywać leki i działać samodzielnie, jeśli kobieta ma nagły wypadek medyczny.

W Teksasie położne muszą praktykować pod nadzorem lekarza, a grupy lekarzy z całego kraju lobbowały w stanowym kongresie, aby blokować projekty ustaw, które dawałyby położnym większą autonomię, twierdząc, że nie posiadają wymaganych umiejętności radzenia sobie z wysokim ryzykiem powikłań w ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy lub krwawienie.

Źródło: In Poland midwives play a significant role in childbirth. But not in Texas

Profil źródła (jęz. angielski)


Promocja:

Potrzebujesz pomocy w zakresie CASE+ (Compliance, Antykorupcja, Sygnaliści, Etyka i tematy powiązane)? Zajrzyj tutaj.