Polskie echa w sieciach języka angielskiego. Przegląd tygodnia 7 – 14 lipca 2018

Dr Targalski udzielający wywiadu telewizyjnego z kotem na głowie oraz wycofanie ze sprzedaży Polskich Hot Dogów przez sieć Costco – to polskie hity anglojęzycznych sieci społecznościowych ubiegłego tygodnia.

Najszersze echa – powyżej 40 000 interakcji

Polski naukowiec nieporuszony z powodu kota pełzającego po nim podczas wywiadu telewizyjnego

Mashable.com

Holenderski serwis informacyjny Nieuwsuur rozmawiał z polskim akademikiem Jerzym Targalskim o kontrowersyjnym, wymuszonym usunięciu Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, gdy kot Targalskiego Lisio postanowił wystąpić w świetle reflektorów.

Lisio wdrapał się na jego ramiona i ocierał o ucho. Kiedy zakrył Targalskiemu oczy ogonem ten po prostu go odgarnął i niewzruszony kontynuował rozmowę na poważne tematy.

Źródło: Polish academic unfazed by cat crawling on him during TV interview

Profil źródła (jęz. angielski)

Polski historyk i politolog Jerzy Targalski pozostał niewzruszony podczas naszego wywiadu, kiedy to się stało

Oryginalne video z rozmowy holenderskiego dziennikarza telewizyjnego Rudiego Boum z Jerzym Targalskim na temat sporu o Sąd Najwyższy i Ubekistanu. Ostatecznie do wyemitowanego reportażu użyto drugiej rozmowy, prowadzonej w języku polskim, bez udziału kota.

Video było publikowane i zdobyło ogromną popularność w dziesiątkach serwisów internetowych, od plotkarskich do najbardziej poważnych.

Źródło: The Polish historian & political scientist Jerzy Targalski remained completely unruffled during our interview when this happened

„Praktycznie jesteśmy Chorwatami” mówią australijscy Serbowie, Bośniacy, Macedończycy, Ukraińcy, Czesi, Małopolanie

The Betoota Advocate

Po zwycięstwie Chorwacji nad Anglią wielu młodych, białych imigrantów drugiego pokolenia przyznaje się do chorwackich korzeni.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpiły niezliczone zmiany granic w Europie Wschodniej.  Wielu migrantów ma rodziców, których narodowość zmieniła się kilkakrotnie w życiu przez wojnę i politykę – co oznacza, że każdy ma babcię, która praktycznie była chorwacka.

(Uwaga redaktora: nie jest jasne, co autor rozumie przez „Lower Polish”. Być może do wspólnego pochodzenia z Chorwatami przyznaje się młodzież mająca korzenie w Galicji (Małopolsce), która należała do Cesarstwa Austriackiego razem z Chorwacją. The Betoota Advocate jest serwisem satyrycznym).

Źródło: „I’m Technically Croatian” Says Australian Serbs, Bosnians, Macedonians, Ukrainians, Czechs, Lower Polish

Profil źródła (jęz. angielski)

Szerokie echa – powyżej 10 000 interakcji

Klienci Costco zdruzgotani po usunięciu Polskich Hot Dogów z menu punktów gastronomicznych

ABC7 (Los Angeles)

Firma usunęła Polskiego Hot Doga z menu w niektórych lokalizacjach i dlatego wielu fanów tej popularnej pozycji rozpoczęło kampanię w mediach społecznościowych, błagając o jej powrót, podczas gdy inni wzywają do bojkotu Costco.

Na potrzeby akcji fani stworzyli hasztagi #polishdog i #SaveThePolishDog

Źródło: Costco customers devastated after Polish dogs removed

Costco wycina jedno z ulubionych dań klientów z menu swoich punktów gastronomicznych, a ludzie są wściekli

Businessinsider.com

Sieć Costco wycina Polskiego Hot Doga ze swojego menu w wielu punktach gastronomicznych w Stanach Zjednoczonych. Polski hot dog ma zrobić miejsce zdrowszym i wegańskim opcjom, takim jak miska z owocami acai i organiczne burgery. Wielu klientów jest wściekłych, że nie będą już mogli kupić swojej ulubionej pozycji w menu.

Jeden z klientów prosi na firmowym facebooku: „Proszę, PROSZĘ, rozważcie ponowne umieszczanie polskich hot dogów z powrotem w menu!! Mają znacznie więcej smaku i są lepsze niż zwykłe hot dogi i są jedyną rzeczą, która sprawia, że pomysł godzinnego robienia zakupów z maluchami wydaje się do zniesienia!”

Petycja o przywrócenie Polskiego Hot Doga została nawet zainicjowana na Change.org.

Źródło:  Costco Polish hot dog removal sparks backlash  

Profil źródła (jęz. angielski)

(Sprawa Polskiego Hot Doga jest szeroko komentowana także w dziesiątkach innych serwisów)

Znaczące echa – powyżej 1 000 interakcji

(subiektywny wybór redaktora)

W ten sposób Władimir Putin produkuje konflikty między narodami, John R. Schindler

Observer.com (New York)

Przed zbliżającym się szczytem Trump – Putin autor przedstawia amerykańskiemu czytelnikowi czym dla czekisty, takiego jak rosyjski prezydent, jest prowokacja: sekretnym przejęciem kontroli nad swoimi przeciwnikami, tak aby robili rzeczy, które ich dyskredytują, a są korzystne dla ciebie.

Jednym z celów rosyjskich prowokacji jest zepsucie, generalnie dobrych, stosunków między Polską a Ukrainą, czyli między członkiem NATO, a krajem aspirującym do zakotwiczenia się na Zachodzie. Obszarem, na którym koncentrują się rosyjskie prowokacje jest rejon Lwowa i Przemyśla.

Po stronie ukraińskiej w ostatnich latach nastąpiło szereg niespodziewanych aktów wandalizmu przeciwko polskim pomnikom, upamiętniającym ofiary drugiej wojny światowej. W Przemyślu polscy nacjonaliści organizowali marsze krzycząc „śmierć Ukraińcom”, a w odpowiedzi ukraińscy krzyczeli „śmierć Polakom” na swoich. Obie strony żywią się paskudnymi namiętnościami ostatniej wojny, niszcząc relacje międzyetniczne w regionie. Polskie władze publicznie zadeklarowały, że widzą w tych marszach rękę Kremla.  Nie jest tajemnicą, że nacjonalistyczne ruchy po obu stronach granicy są infiltrowane przez Rosjan.

Autor, wykorzystując dziennikarskie śledztwa Marcina Reya, przygląda się także nacjonalistycznym liderom po obu stronach. Po stronie polskiej to Mirosław Majkowski, inscenizator rzezi polskich wiosek przez Ukraińców, który zwrócił uwagę swoimi proputinowskimi wypowiedziami.

Po stronie ukraińskiej to Artiom Łucak, regionalny lider Prawego Sektora, były dowódca jednego z ochotniczych batalionów na wschodzie Ukrainy. Rey odkrył, że Łucak urodził się w 1972 roku w Moskwie, odbył służbę wojskową w Rosji, nabył obywatelstwo ukraińskie nie wcześniej niż w 2012 r. i nie wyrzekł się obywatelstwa rosyjskiego. Swoją żonę i córkę wysłał do …Przemyśla, a jego syn jest w bliskich relacjach z …MJasna Góraajkowskim, z którym wspólnie wziął udział w warszawskim Marszu Niepodległości.

Źródło: How Putin Stokes Conflict Between Poland and Ukraine, NATO

Profil źródła (jęz. angielski)

Polscy katolicy powstrzymali marsz gejowski na Święte Sanktuarium

Churchmilitant.com

Kontrmanifestacja grupy aktywnych polskich katolików zawróciła marsz gejowski na Jasną Górę. Zablokowali drogę do klasztoru odmawiając różaniec w celu zadośćuczynienia.

Źródło: Polish Catholics Repel Gay March on Holy Shrine

Profil źródła (jęz. angielski)

Powolne gaśnięcie demokracji w Europie Wschodniej

Washington Post, artykuł redakcyjny

Gdy populistyczne partie polityczne realizują swoje programy w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii, pluralistyczne normy demokratyczne są podkopywane i mamy do czynienia początkami autorytaryzmu. Ich atak koncentruje się na rządach prawa i jego gwarancie – niezależnym sądownictwie.

W Polsce, rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, która już przejęła kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym i niższymi sądami, obecnie przeszła do czystek w Sądzie Najwyższym.

Siły demokratyczne we wszystkich trzech krajach walczą przeciwko temu, odmawiając swojego przyzwolenia na odrodzenie się autorytaryzmu w regionie, który doświadczył go zbyt niedawno. Ich odwaga jest inspirująca, ale zasługuje na coś lepszego niż obojętność Waszyngtonu i niemoc Brukseli.

Źródło: Democracy’s slow fade in Poland, Romania and Hungary

Profil źródła (jęz. angielski)


Promocja:

Potrzebujesz pomocy w zakresie CASE+ (Compliance, Antykorupcja, Sygnaliści, Etyka i tematy powiązane)? Zajrzyj tutaj.